ولنتاین

روز ولنتاین

valentine day

ولنتاین یا روز عشق

تاریخ ۱۴ فوریه مصادف با ۲۵ بهمن معروف به ولنتاین یا روز عشق می باشد.
ولنتاین که روز عشاق است ریشه در مسیحیت دارد. اما در سال های اخیر در اکثر کشورهای جهان رواج یافته است.
در کشور ما ایران هم این روز برای عاشقان اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. گفته میشود ریشه این جشن به رومی ها برمیگردد اما به احتمال زیاد اولین روز ولنتاین در سال ۴۹۶ میلادی بوده است.
اما نام ولنتاین از کجا گرفته شده است؟
داستان های مختلفی در این مورد وجود دارد که ممکن است بیشترشان ساختگی باشد. باور عموم در مورد قدیس ولنتاین این است که او از روحانیون روم باستان در قرن سوم میلادی بود.
ولنتاین از قدیم در اول سال جدید شروع میشد. اما آیین این روز کم کم تغییر یافت و به صورتی که امروزه میبینید در آمده است.
داستان ولنتاین (والنتانیوس)
داستان این شخص که یک کشیش مسیحی بود به این شکل است که : امپراتور روم تصورش این بود که چون مردان مجرد سربازان بهتر و متعهدتری نسبت به مردان متاهل هستند ، ازدواج را برای مردان جوان ممنوع کرد. ولنتاین که از این دستور امپراتور ناراضی بود با امپراتور روم مخالفت کرد. اما امپراتور فرمانش را پس نگرفت و به همین دلیل ولنتاین مراسم عروسی زوج های جوان را که عاشق هم بودند به صورت مخفیانه انجام میداد.
وقتی امپراتور متوجه این قضیه شد ولنتاین را زندانی کرد و دستور داد او را اعدام کنند!
داستان های دیگری در مورد ولنتاین وجود دارد.عده ای میگویند او به مسیحیان که زندانی بودند و در آنجا شکنجه میشدند کمک میکرد تا فرار کنند و در همین حین توسط نگهبانان زندان به قتل رسیده است.
داستان دیگری میگوید که ولنتاین عاشق دختر زندانبان خود شد و در روز ۱۴ فوریه محکوم به اعدام گشت.در بعضی از داستان ها گفته شده که او در نامه ای به معشوق خود نوشته بود ( از طرف ولنتاین تو ) که هنوز هم عشاق از این جمله استفاده میکنند‌. درست است که داستان های مختلفی در مورد ولنتاین گفته شده اما آنچه در تمام این داستان ها مشترک است این است که او را به محبوب ترین کشیش تبدیل کرد‌‌.

روز ولنتاین در دنیا

تقریباً در بیشتر کشورهای دنیا ولنتاین رایج شده است.تا اواسط قرن هجدهم ، افراد از طریق یاددداشت های کوچک و دست نوشته برای کسانی که دوستشان داشتند به همدیگر ابراز علاقه میکردند. کم کم در سال ۱۹۰۰ میلادی چون صنعت چاپ پیشرفت کرد کارت پستالهای چاپی جای خود را به دست نویس دادند.(هرچند بنظر من دست نویس بهتر بوده 😉)
در کشور چین افراد معمولاً به همدیگر گل و‌ شکلات های قلبی شکل کادو میدادند اما چون ولنتاین به سال نو نزدیک است آن را با سال نو جشن میگیرند.
اما سنت جالبی که در کشور کره جنوبی وجود دارد این است که در روز ولنتاین زنان به مردان شکلات کادو میدهند و مردان در ۱۴ مارس به زنان شکلات هدیه می‌دهند. و در ۱۴ آوریل که روز سیاه مشهور است افرادی که هیچ شکلاتی دریافت نکرده اند باید با خوردن نودل یا رشته فرنگی سیاه تنهایی خود را جشن بگیرند(اگه ولنتاین کادو نگرفتید اینجوری واسه خودتون جشن بگیرید 😜

 

روز ولنتاین زن و شوهر
valentine flower
روز عشاق ایرانی

روز ولنتاین در ایران

در ایران اکثر عشاق روز ولنتاین سعی دارند با گرفتن هدایایی عشق و‌ علاقه ی خود را به یکدیگر ابراز کنند. کادو ولنتاین هایی مثل شکلات های قلبی شکل ، گل رز ، و یا عروسک های قرمز رنگ که به عنوان نمادی از ولنتاین محسوب میشود.
اما هدایای خاص هم وجود دارند که شما میتوانید تاریخ و مکان آشنایی اولتان را قاب کنید و با صدای زیبای خودتان به عشق خود هدیه دهید. که یکی از ماندگارترین و خاص ترین هدایای این روز می‌تواند باشد‌‌.مکادو به شما این قدرت را میدهد که بتوانید برای ولنتاین کادوی خاص داشته باشید.
اما روز عشق ایرانی یا ولنتاین ایرانی چیست؟
ایرانیان قدیم روز مخصوص به عشق داشتند.قدمت آن به دوره ی هخامنشیان برمیگردد.طبق گفته ابوریحان بیرونی در قرن یازدهم میلادی جشنی برگزار میشده که اسپندارمذ نگهدار و محافظ زنان شوهردوست و‌ پاکدامن بوده و این روز را جشن زنان نامیدند.مردان برای احترام به زنانشان در این روز به آن ها هدیه میدادند‌.
در این روز معمولا افراد کشمش و انار میخوردند و چون این جشن مخصوص زنان بوده آن را مردگیران می نامیدند.این آیین در دوره پهلوی احیا شد که از آن به نام روز پرستاران یاد میشد‌.
تاریخ روز عشق ایرانی ۲۹ بهمن است.اگرچه که روز ۲۹ بهمن روز عشق ایرانی نامیده شد اما بیشتر ایرانی ها معمولاً ۲۵ بهمن را به عنوان ولنتاین یا روز عشق جشن میگیرند.
در آخر ...
داستان های متفاوتی برای ولنتاین وجود داشته است اما آنچه که از همه این داستان ها برداشت می‌شود این است که عشق و محبت همیشه وجود داشته و دارد‌.مهر و محبت هر چقدر هم زیاد باشد نیاز به ابراز دارد.یادتان نرود همیشه و هر جا به هر مناسبت یا بی مناسبت دوست داشتنتان را ابراز کنید.حالا هر جوری که شد،با کادوی ولنتاین ،کادوی روز زن،کادوی روز مرد،یک پک هدیه شیک و .....
محبت تنها چیزی است که همیشه می ماند.(مکادو)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.